Mały ogród owocowy przy domu

Dziś opiszę ogród spychany poza margines, przez obecnie popularny wśród projektantów i właścicieli działek nurt. Nie wiem dlaczego zasłużył sobie na taki los. Przecież drzewa i krzewy owocowe mają także walory ozdobne. Szkoda by było zdegradować je tylko do funkcji produkcyjnej w jagodnikach czy sadach.

Drzewa owocowe

Nie zamierzam kryć, że to moi faworyci. Bo kto nie lubi gruszek czy czereśni? Jednym z godnych polecenia odmian tych drzew jest chociażby czereśnia Regina. Docelowo jest to pokaźnej wielkości drzewo, jednak jak większość owocowych, wymaga cięcia więc można zawsze korygować jej wzrost i zagęszczenie korony. Oprócz miłym cieniem drzewo obdarzy nas smacznymi, dużymi, ciemnoczerwonymi owocami i co najważniejsze, są one odporne na pękanie. Z innych pozycji to mogę polecić gruszę Konferencję czy Klapsę. Również bez problemu możemy sadzić jabłonie szczepione na niskich podkładkach. Do przydomowych sadów nadają się odmiany deserowe jak Papierówka czy aromatyczna Malinówka.

Krzewy

O krzewach także nie możemy zapominać. Mając niewielki ogród krzewy owocowe będą podstawą przy pozyskiwaniu owoców. Gatunkiem wartym polecenia, szczególnie jak mamy kwaśną ziemię w ogrodzie, jest borówka amerykańska. Ma smaczne owoce, których walorów nie trzeba zachwalać. Do innych krzewów tolerujących kwaśne pH należy żurawina błotna, w zasadzie wymaga podobnych warunków jak borówka. Wartościową rodzimą pozycją jest na pewno czarna porzeczka, której owoce mają mnóstwo witaminy C i antocyjanów. Dużo miejsca też nie potrzebują winogrona. Sadząc odmianę o odpowiedniej sile wzrostu można zasłonić ogrodzenie, słoneczną ścianę budynku albo zrobić cień na tarasie.

Zalety takiego nawet malutkiego sadu to przede wszystkim łatwy dostęp do świeżych owoców. Nie pryskanych i nawożonych w nadmiarze. Jest to nieocenione źródło witamin dla małych dzieci, które mogą zbierać owoce prosto z krzaka. Przy okazji uczą się poznawać świat roślin, opieki nad nimi jak i szacunku dla przyrody.

Artykuł powstał we współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym PodkarpackieSady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *